10 maja 2017 roku odbyła się w naszej szkole pierwsza debata dotycząca samorządności i wolontariartu. Zaproszono na nią przedstawiciela Rady Rodziców p. Waldemara Wymiatał, panie Dyrektor: Lidię Chmielewską i Ewę Walczuk, reprezentantów uczniów z ramienia samorządu i wolontariatu oraz gościa specjalnego p. Katarzynę Kopczyńską-Kwiatek, która opowiedziała nam o idei powstania Wiosek Dziecięcych SOS. Debata okazała się strzałem w dziesiątkę. Poruszane tematy były okazją do omówienia na forum ważnych dla uczniów kwestii. Publiczność aktywnie zadawała pytania. Wykazała się dużą dojrzałością. Dziękujemy wszystkim za udział w tegorocznej debacie. Do zobaczenia w kolejnych latach. Tematów z pewnością nie zabraknie.
REGULAMIN SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO
Szkoły Podstawowej nr 173
im. Górników Polskich
w Warszawie
ROK SZKOLNY 2016/2017
Rozdział I: POSTANOWIENIA OGÓLNE
Samorząd uczniowski tworzą wszyscy uczniowie Szkoły Podstawowej nr 173 im. Górników Polskich w Warszawie .
Samorząd uczniowski, działający w szkole Szkoły Podstawowej nr 173 im. Górników Polskich w Warszawie zwany dalej SU, działa na podstawie Ustawy o systemie oświaty z dn. 7 IX 1991 r. (Dz.U. z 1991 r., nr 95, poz. 425), Statutu Szkoły Podstawowej nr 173 im. Górników Polskich w Warszawie oraz niniejszego Regulaminu.
Rozdział II: CELE DZIAŁALNOŚCI SU
Do głównych celów działalności SU należą:
promowanie i rozwijanie wśród uczniów samorządności na rzecz podejmowania wspólnych decyzji w sprawach szkoły,
przedstawianie dyrekcji, radzie pedagogicznej oraz radzie rodziców wniosków, opinii i potrzeb uczniów we wszystkich sprawach szkoły,
zwiększanie aktywności uczniowskiej, rozwijanie zainteresowań uczniów i realizowanie własnych pomysłów dla wspólnego dobra,
promowanie wiedzy na temat praw uczniów i czuwanie nad ich przestrzeganiem,
organizowanie i zachęcanie uczniów do działalności kulturalnej, oświatowej, sportowej, rozrywkowej, naukowej w szkole,
reprezentowanie działalności SU przed dyrekcją, radą pedagogiczną, radą rodziców i innymi organami.
Rozdział III: OPIEKUN SU
Chłodny październikowy dzień rozgrzał wiele serc. W naszej szkole odbyły się wybory do samorzadu szkolnego. To ważne wydarzenie poprzedziła kampania wyborcza: kandydaci zbierali podpisy na swoich listach, przygotowywali programy wyborcze i plakaty do rozwieszenia w szkole. Nad poprawnością przeprowadzenia wyborów czuwała komisja wyborcza złożona z powołanych do tego zadania uczniów i przedstawicieli nauczycieli.
Niedługo poznamy naszych młodych samorządowców. Już dziś życzymy im powodzenia i mamy nadzieję, że uda im się zrealizować przedwyborcze obietnice.
§ 1
Organy wybieralne Samorządu Uczniowskiego stanowią: Rada Samorządu Uczniowskiego oraz Opiekun Samorządu Uczniowskiego I Rzecznika Praw Ucznia. Wybory do organów Samorządu Uczniowskiego są równe, powszechne, bezpośrednie i większościowe, prowadzone w głosowaniu tajnym.
§ 2
Wybory do organów Samorządu Uczniowskiego odbywają się raz w roku szkolnym, nie później niż do połowy października.
§ 3
Prawo głosowania w wyborach (czynne prawo wyborcze) posiadają wszyscy uczniowie i uczennice z klas IV-VI naszej szkoły .
§ 4
1. Prawo kandydowania (bierne prawo wyborcze) na:
§ 5
Strona 1 z 2